Expozícia motoriek JAWA

 

Zbierka motoriek JAWA Štefana Šimáka ml. je zameraná predovšetkým na cestné motorky a najmä unikátne kúsky svetoznámej československej a teraz českej značky motocyklov. V priestoroch ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK môžete uvidieť 22 jedinečných strojov, dokonca aj jeden prototyp. Spoločnosť JAWA vznikla v roku 1929, keď ju založil František Janeček tak, že kúpil licenciu na výrobu motocyklov Wanderer. Práve zo začiatočných písmen JA a WA vznikol názov firmy. Štefan Šimák ml. sa špecializuje práve na predvojnové kúsky. Jeho zbierka je naozaj výnimočná v Čechách i na Slovensku, nielen jednotlivými motorkami, ale aj stavom, v akom sa nachádzajú. Nablýskané, červené tátoše s pochrómovanými dielami, potešia srdce väčšiny mužov, ktorí expozíciu navštívia.

 

Je zbierka už kompletná, alebo ju stále rozširujete?

 

  • Denne som sledoval a aj sledujem burzy a trh s modelmi JAWA. Pred zhruba 23 rokmi som pochopil, že tento koníček je celkom dobrá investícia. Ale aj hobby, do ktorého treba dávať dosť peňazí. O niekoľko mesiacov pribudne do zbierky v zámku ďalší model. Okrem toho doma rozoberám motorku JAWA 175, väčšinou si sám repasujem diely a nahrubo ju vyskladám a potom to profík doladí do výsledného stavu. To znamená, že vystavených motoriek pribúda.

 

Ako začala vaša vášeň práve pre motorky?

 

  • Prvú motorku som mal už ako ôsmak na základnej škole a jazdil som na nej tajne, až kým mi mama nenašla v detskej izbe pod kobercom technický preukaz. Dostal som výprask a musel som motorku vrátiť, u nás boli totiž motorky kvôli rodinnej tragédii tabu. Ale neskôr som sa k motorkám vrátil...

 

Určite máte viacero zaujímavých príhod, ktoré sa vám stali pri hľadaní motoriek?

 

  • Začal som tým, že som si v dospelosti kúpil JAWU perák? A začal som ju postupne renovovať...Potom som chcel renovovať aj auto, od kamarátovho dedka som kúpil BMW 2002 za pár šupov...ale napokon som dal inzerát, že auto predám alebo vymením. Ozval sa pán z Čiech, že by to vymenil za motorku ČZ 125 T – máme ju v expozícii. Najprv bol z auta nadšený, ešte mi aj priplatil, ale o deň neskôr chcel motorku naspäť, už som ju však nevymenil. Ale zo smutnej čiernej farby „Zetky“ som prešiel na veselšiu červenú farbu motoriek JAWA.