Expozícia motoriek JAWA

Túžba zbierať a starať sa o krásne, historické veci, bola príznačná nielen pre posledného vlastníka zámku v Pezinku grófa Jána Pálffyho, ale aj pre súčasného majiteľa Štefana Šimáka. V tomto prípade zrejme jablko nepadlo ďaleko od stromu a otcovu vášeň pre zberateľstvo zdedil aj jeden z jeho synov, Štefan, ktorého zbierka dnes obohacuje zámocké expozície.

 

Starostlivo opravené a ošetrené motorky JAWA, ktoré majú mnohí ešte v pamäti z nedávnej minulosti, alebo svetové unikáty, o ktoré sa už roky usilujú európske dopravné múzeá, tvoria jedinečnú motoristickú kolekciu.
 
Zbierka motoriek JAWA Štefana Šimáka ml. je zameraná predovšetkým na cestné motorky, najmä unikátne kúsky svetoznámej československej a teraz českej značky motocyklov JAWA. V priestoroch ŠIMÁK ZÁMOK PEZINOK môžete uvidieť desiatky jedinečných strojov, dokonca aj jeden prototyp. Spoločnosť JAWA vznikla v roku 1929, keď ju založil František Janeček tak, že kúpil licenciu na výrobu motocyklov Wanderer. Práve zo začiatočných písmen JA a WA vznikol názov firmy. Prvým kúskom v zbierke je síce čierna „Zetka“ - ČZ 125 T, potom Štefan Šimák ml. prešiel na červené motorky JAWA a sa špecializuje práve na predvojnové kúsky. Jeho zbierka je naozaj výnimočná v Čechách i na Slovensku, nielen jednotlivými motorkami, ale aj stavom, v akom sa nachádzajú. Nablýskané, červené tátoše s pochrómovanými dielami, potešia srdce väčšiny mužov, ktorí expozíciu navštívia.

Fotogaléria

jawa
jawa
jawa
jawa

Prihláste sa na odber noviniek

Zadajte emailovú adresu a budeme Vás informovať o najnovších akciách, novinkách a podujatiach.