Zážitky v okolí

Najväčšou špecialitou tohto kraja je víno a jeho príbehy. Pokrútené korene viniča tu rástli od nepamäti, výnimočná je história pivníc a vinárskych mestečiek. Zažite prechádzky, aktívny oddych na lyžiach, alebo v sedle koňa. Nájdite cesty k pamiatkam a raritám oblasti Malé Karpaty.

Vínne cesty

Malokarpatská vínna cesta to je ponuka celoročného programu podujatí, typických pre tento vinohradnícky región. Najväčšou vinohradníckou oblasťou Slovenska je práve táto - Malokarpatská, kde sa vinohradníctvo viaže najmä na juhovýchodné stráne Malých Karpát. Malokarpatská vínna cesta v sebe spája niekoľko fenoménov – víno, krajinu, históriu a gastronómiu oblasti rozloženej medzi Bratislavou a Trnavou. Medzi nimi leží tri menšie mestá – Pezinok, Modra a Svätý Jur, ktoré sa pýšia starou tradíciou slobodných kráľovských miest. Malokarpatská vínna cesta to sú aktivity pre milovníkov vína na celý rok. Koncom zimy a na jar sa víno vychutnáva na miestnych prehliadkach vína, ktoré vyvrcholia Vínnymi trhmi v Pezinku, leto napĺňajú riadené ochutnávky a vinársky rok pre turistov vrcholí na jeseň vinobraním, požehnaním vína.

Deň otvorených pivníc v novembri je najznámejšie vinárske podujatie na Slovensku, ktorý láka tisíce priaznivcov zo Slovenska i zahraničia, ide o prvú oslavu výsledkov práce vinohradníkov a vinárov – nového vína. Putovanie za vínom začína na Devíne, priamo pod starobylým hradom a pokračuje v malých útulných pivničkách aj v moderných vinárstvach od Bratislavy až po Trnavu. Zaujímavý je sprievodný program podujatia, skvelá regionálna gastronómia, ale najmä profily jednotlivých vinárov a ich vinárstva. V tento deň – sú to dnes vlastne už dva dni – sa otvoria vínne pivnice a prevádzky vinárov pre všetkých, ktorí chcú putovať malokarpatskou krajinou. Počet pivníc je zhruba 60 a ponúka sa na v nich víno od takmer stovky malých i veľkých výrobcov. Na Malokarpatskej vínnej ceste sa nepoteší iba milovník vína – rovnakú šancu má aj milovník architektúry, histórie či putovania prírodou – veď cesta medzi vinicami je osviežením pre telo i dušu.

Bratislava - hlavné a najväčšie mesto Slovenskej republiky sa nachádza len 28 kilometrov od Pezinka. Dominantou mesta, v ktorom žije oficiálne asi pol milióna ľudí, ale za prácou sem dochádza ďalších 200 tisíc, je štvorvežový Bratislavský hrad. Bratislava bola osídľovaná v mladšej dobe kamennej, žili tu Kelti, bola súčasťou Samovej ríše i Veľkej Moravy. V roku 1291 jej udelili mestské práva a o 500 rokov neskôr sa v Dóme Sv. Martina konala korunovácia Márie Terézie za kráľovnú Uhorska. Je tu veľké množstvo pamiatok, najmä v Starom meste, kde je najväčšia slovenská pamiatková zóna. Bratislava je v súčasnosti moderným centrom so všetkými štátnymi, centrálnymi inštitúciami, univerzitami, školami, je mestom obchodu, kultúry i umenia a vzdelania.

 


Zámocký park

00014_00175_1589566087_729_th

Palace Art Hotel sa nachadza priamo v zámockom parku, ktorý môžete 
využiť na športové aktivity. Park je dostatočné veľký na to, aby ste si ráno
dobre zabehali, poprípade na nordic walking. Park môžete využiť aj na krásnu prechádzku alebo si zacvičiť jógu. V parku nájdete
okrem jazierka, krásne pávy a kačice. Zámocký park dal v roku 1844
vybudovať František Pálffy a v roku 1963 sa stal kultúrnou pamiatkou. 

 


Športové aktivity v okolí

00014_00144_1589397846_285_thŠportové aktivity v okolí Pezinka sú naozaj bohaté. Cyklistické trasy sú po celých Malých Karpatoch alebo turistika po známych vrchov ako je Vápenná, Vysoká alebo Záruby bude pre Vás naozaj príjemnou aktivitou. Rozhľadňa Veľká Homola v Harmónii je takisto ľahšia turistika, ktorú zakončíte výhľadom na celé Malé Karpaty. Nordic walking alebo prechádzka v prírode vás nabije pozitívnou energiou. Letná aktivity je kúpanie alebo paddleboardy nájdete len kúsok od Pezinka a to na jazerách v Senci. Priamo v Pezinku sa aj nachádza Golfové odpalisko, ale neďaleko v Bernolákove nájdete aj golfové ihrisko. Priamo v Pezinku nájdete zaujímavé aktivity ako je jazda na koni v jazdeckom areály alebo zimné korčuľovanie na štadióne. Pumptrack - Bikepark nájdete len 5km od Pezinka, kde si môžu zašportovať aj deti. 

 


Turistika

Malokarpatský región ponúka rôzne možnosti pre aktívny oddych. Obľúbená je najmä pešia turistika.

Vydajte sa na celodennú túru spojenú s výstupom na 11 malokarpatských kopcov vyšších ako 700 m.n.m. Odporúčame tiež po dvoch rokoch sprístupnenú obľúbenú rozhľadňu na Veľkej Homoli, výstup na Čmeľok z Perneku, Vysokú z Kuchyne.

Skvelé tipy na výlet po okolí dostanete priamo na recepcii hotela.

Rozhľadňa na Veľkej Homoli ponúka nádherný výhľad turistom a svojim návštevníkom. V septembri 2016 ju z technických príčin uzavreli. Po kompletnej rekonštrukcii v roku 2018 si turisti môžu opäť vychutnať výhľad na panorámu Malých Karpát, Podunajskú nížinu, Biele Karpaty, Veľkú Fatru, Pavlovské vrchy a Chřiby na Morave, či Východné Alpy v Rakúsku.

 


Jazda na koni

Najznámejším miestom, kde si môžete vychutnať pohľad na vinársko-vinohradnícky región priamo z konského chrbta je jazdecký areál Rozálka. Individuálne jazdenie alebo vozenie na koni či poníkovi si môžete vyskúšať aj na Farme Štefanová, alebo v jazdeckom areáli Čierna Voda. Pripravené sú aj vychádzky v sedle so sprievodcom pre pokročilých na hrad Červený Kameň, Budmerický kaštieľ, Smolenický zámok, viacdňové vychádzky na koni, exkurzie, farmárske činnosti s koňmi a prekone, jazdenie v otvorenej jazdiarni, vychádzky v záprahu a iné. si môžete objednať v Margitinom Dvore, alebo na Farme Leonard - JK Doľany

 


Cyklistika

Najznámejšia cyklotrasa je malokarpatsko – šúrska cyklomagistrála JuRaVa, ktorá spája Svätý Jur, Raču a Vajnory. Nedávno otvorená unikátna pumptracková dráha na Zochovej chate v Malých Karpatoch je ideálna pre cyklistov, korčuliarov, skateboardistov, ale aj kolobežkárov.

Green Bike Tour patrí k najnáročnejším, ale najkrajším horským trasám v Bratislavskom kraji, tvorí ju veľký okruh naprieč celým pohorím. Spája Bratislavu s Pezinskou Babou. Na trase si užijete stúpania aj zjazdy, ale najmä nádherné výhľady na Malé Karpaty a Podunajskú nížinu. Dĺžka trasy je 72 km.

Kuchyňa - Šenkvice má 25 km, ide smerom Kuchyňa - Pílanské - Piesok - Kamenný most - Harmónia, stará vodáreň - Harmónia Obloze - Modra, rybník - Modra, za cintorínom - Zadný šúr - Stoličný potok – Šenkvice.

Vysoká pri Morave - Stupava - Borinka - Košarisko - Svätý Jur - Ivanka p. D. - Hamuliakovo má 41 km. Nenáročnejšie cyklotrasy sú Pezinok – Senec s dĺžkou 17 km od železničnej stanice v Pezinku cez Viničné - Svätý Martin – Senec. Príjemná je trasa Zumberg – Harmónia s 13,6 km a Častá-Červený kameň-Píla s dĺžkou 5 kilometrov.

 


Hrady a zámky

Malebné Malé Karpaty ukývajú výnimočné historické pamiatky, ktoré okúzlia tisíce turistov ročne.

Hrady, zámky či kaštiele... všetky uhasia váš smäd po spoznávaní histórie.

Hrad Červený Kameň patrí k najzachovanejším slovenským hradom. Jeho história sa od roku 1583 do druhej svetovej vojny spája s Pálffyovcami. Tento významný uhorský rod ho postupne prebudoval na reprezentačné sídlo s bohatou štukovou a freskovou výzdobou interiérov. V hrade je v súčasnosti múzeum prezentujúce historické bývanie šľachty.

V areáli hradu sa každoročne organizujú šermiarske festivaly a predstavenia sokoliarov. Neobyčajná atmosféra sa dá zažiť počas letných nočných prehliadok. Hrad je známy z natáčania filmov a rozprávok Princezná Fantagiró, Dračie srdce alebo Cinka Panna. Prístupný je autom, pešo z obce Píla alebo Častá. Pre návštevníkov je otvorený celoročne.

Na nevysokom návrší nad obcou Smolenice stojí Smolenický zámok, pôvodne strážny hrad postavený pravdepodobne v 14. storočí na ochranu malokarpatských priesmykov a obchodnej Českej cesty. Na začiatku 15. storočia bol kráľovským majetkom, neskôr patril pezinským a svätojurským grófom a od začiatku 16. storočia rodine Országovcov. Potom ho takmer dve storočia vlastnili Erdődyovci. Na konci 18. storočia zámok spustol a na začiatku 19. storočia vyhorel, takže zostali z neho iba ruiny Začiatkom 20. storočia začali jeho poslední majitelia, Pálffyovci na jeho mieste stavať novodobé rodinné sídlo. Zámok dobudovali až po roku 1945. Romantický vzhľad zámku zvýrazňuje rozsiahly okolitý anglický park s lúkami, ktorého krásu si môžete vychutnať počas letných mesiacov výhľadom z veže zámku.

 


Pezinské vínne pivnice2019-02-15 12-29-43-2-PVP

Každoročne sa v Pezinku v predvečer sviatku sv. Valentína konajú Pezinské vínne pivnice. Otvorených je približne 25 pivníc, v ktorých môžete ochutnať kvalitné pezinské vínko od približne 35 vinárov. Slávnostné otvorenie sa koná vždy v Malokarpatskom múzeu v Pezinku. Prejdite sa po Pezinku s pohárom vína v ruke a spoznajte krásy nášho vinárskeho mestečka.

 

 


Slovenská ľudová majolika Modra

00014_00201_1590053310_972_thSlovenská ľudová majolika je dodnes považovaná za synonymum slovenskej keramiky. Jej história sa začala písať rokom 1883, kedy bolo v Modre založené Keramicko-priemyselné učilište, ktoré možno považovať za predchodcu Slovenskej ľudovej majoliky. Ornamentika výrobkov vyrobených v tomto období v dielni bola ovplyvnená dekorom okolitých dielní. V roku 1911 začala dielňa pracovať ako účastinárska spoločnosť „Dielňa na hlinený riad, ľudový priemysel, úč. spol“. Vo výrobni pracovali predstavitelia významných keramických rodín i noví keramici ako Heřman Landsfeld a Ján Ludvig, ktorí pre dielňu vypracovali novú vzorkovnicu. Vzorkovnica do seba absorbovala ornamentiku viacerých západoslovenských džbánkarských dielní. V roku 1922 prijala dielňa nový názov „Slovenská keramika“. Pod týmto menom získala popularitu v celej Európe i na svetových výstavách. Nová etapa v existencii a výrobe sa začala písať po roku 1952, kedy prešla dielňa pod zväz družstiev a prijala názov Slovenská ľudová majolika. Ľudovoumelecké výrobné družstvo, pôvodný nositeľ tradície, nezvládol zmenu spoločenského zriadenia a nástrahy trhového prostredia a od januára 2016 vyše dvoch rokov nevyrábalo.

 


 

Malokarpatské múzeum v Pezinku

muzeum

V Pezinku nájdete i Malokarpatské múzeum, ktoré je zamerané na vinohradníctvo a vinárstvo v prostredí Malých Karpát. Otvorené je od roku 1960 a sídli v renesančnom dome zo 17. storočia. Múzeum má najväčšiu zbierku vinohradníckych lisov v Európe. Pre návštevníkov ponúka dve stále expozície - Príbeh vína a Dejiny vinohradníctva a vinárstva pod Malými Karpatami. Expozície zahŕňajú interaktívne prvky, ktoré vám spríjemnia pobyt v múzeu, pričom v cene prehliadky je i pohár lokálneho vínka. Okrem stálych expozícií sa v múzeu konajú výstavy či podujatia rôzneho charakteru, ako napríklad Keramické trhy, tvorivé dielne, Burza kníh, či rôzne diskusie.Fotogaléria

Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt
Pobyt

Prihláste sa na odber noviniek

Zadajte emailovú adresu a budeme Vás informovať o najnovších akciách, novinkách a podujatiach.